Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetusprogramm

16. detsembril 2024 allkirjastas kultuuriminister käskkirja, mille alusel loodi toetusprogramm „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“. Toetuse andmise eesmärk on suurendada uussisserändajate, eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujate osalemist kogukondlikes tegevustes. Programmi kogueelarve on 5,2 miljonit eurot, millest Euroopa Sotsiaalfondi osa on 70% ja riiklik kaasfinantseering (kultuuriministeerumi kaudu) 30%.

Taust ja vajadus

Lõimumispoliitika eest vastutab Eestis EV Kultuuriministeerium. Toetusprogamm on Sidusa Eesti arengukava 2021–2030 eesmärkide täitmisest, milleks on kaasava ühiskonna loomine, kus kõik inimesed – sõltumata emakeelest, kultuurist või elukohast – tunnevad ühtekuuluvust ja väärtustavad Eesti riiki. Erilised väljakutsed on uussisserändajate, keele- ja kultuurierinevustega inimeste ning tagasipöördujate lõimumisel. Näiteks Eesti ühiskonna lõimumismonitooringu (2023) tulemused näitasid, et lõimumise takistusteks on peamiselt vähesed kontaktid kohalikega, mis takistavad uussisserändajate aktiivset osalemist kogukondlikes tegevustes. Samuti osutas monitooring asjaolule, et muust rahvusest inimesed on vähem aktiivsed kodanikuühendustes ja kultuuriüritustel. Kohalike vabaühendused on need, kes suudaksid kaasata kõiki kogukonnaliikmeid ühistegevustes, mis tugevdavad piirkondlikku identiteeti ja soodustavad omavahelisi kontakte.

Toetusprogrammi eesmärk ja sihtgrupp

Programmi eesmärk on suurendada uussisserändajate, eri keele- ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujate osalemist kogukondlikes tegevustes.

Toetusprogrammi tegevused ja elluviijad ja eelarved

Toetusprogrammi elluviija on Kultuuriministeerium ja partnerid Integratsiooni Sihtasutus, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital.

Kultuuriministeerium koordineerib partnerite tegevusi sihtrühma kaasavate, kogukondlikku ja/või kohalikku identiteeti tugevdavate ning kogukondadevahelisi kontakte soodustavate koostöötegevuste korraldamiseks.

Integratsiooni Sihtasutus korraldab sihtrühma kaasavaid ja kogukondadevahelisi kontakte soodustavaid koostöötegevusi Ida-Virumaal.

Eesti Rahvakultuuri Keskus korraldab sihtrühma kaasavaid ja kogukondadevahelisi kontakte soodustavaid koostöötegevusi Eestis, välja arvatud Ida-Virumaal ning pakub mentorteenust vabaühendustele.

Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapital suurendab arenguprogrammi loomise ja rakendamise kaudu vabaühenduste võimekust sihtrühma kaasamiseks kogukondlikesse tegevustesse.  

Toetusprogramm tegevuse elluviimise aeg on 01.10.2024 – 31.10.2029

SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali tegevused

KÜSK töötab välja, katsetab ja viib ellu arenguprogrammi, mille eesmärgiks on suurendada vabaühenduste võimekust kaasata kogukondlikesse tegevustesse uussisserändajaid, eri keele- ja kultuuritaustaga inimesi ning tagasipöördujaid.

Arenguprogramm koosneb nelja-etapilisest tegevusest, milleks on (1) kaardistusanalüüs; (2) arenguprogrammi väljatöötamine ja katsetamine; (3) arenguprogammi rakendamine ja (4) arenguprogrammi tegevuste mõju hindamine.

AegTegevus
jaanuar kuni aprill 2025Kaardistusanalüüsi (etapp 1) eesmärk on saada ülevaade vabaühenduste kogemustest ja võimekusest töötada uussisserändajate, erineva keele ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujatega. Tegevus tulemusena valmib kaardistusanalüüs ja viiakse vabaühendustele läbi arenguprogrammi tutvustavaid miniseminare.
aprill 2025 kuni jaanuar 2026Arenguprogrammi väljatöötamise ja katsetamise (etapp 2) eesmärk on: on kokku tuua pädev töörühm, mis koosneb lõimumisekspertidest, uussisserändajatest, erineva keele ja kultuuritaustaga inimestest ning tagasipöördujatest ja vabaühendustest. Töörühma ülesanne on  leida kõige sobivamad vabaühenduste pädevuste arendamise meetodid või vormid, arvestades muutuvate vajadustega, et luua lahendusi, mis jõuaksid laiema ringi vabaühendusteni ning oleksid pikaajaliselt kasutatavad. Testitakse arenguprogrammi tegevusi (tomuvad töötoad, praktikumid, vestlustoad jms tegevused) ja hinnatakse arnguprogrammi test-tegevuste tulemusi. Kuna arenguprogrammi tegevusi katsetatakse jooksvalt arenguprogrammi töörühmaga, tuleb arvestada võimalusega, et katsetamise käigus võivad arenguprogrammi vajadused muutuda. Näiteks võib selguda, et töötubade, koolituste või seminaride korraldamise asemel on otstarbekam koostada juhend-, õppe- ja teavitusmaterjale, mida saab kasutada oluliselt suurem hulk inimesi (lisaks vabaühendustele ja programmi sihtrühmale veel kohalikud ametid, ettevõtjad ja elanikud) ja pikemaajaliselt.
veebruar 2026 kuni detsember 2028Arenguprogrammi rakendamine (etapp 3) eesmärk on viia läbi erinevaid pädevusi tõstvaid tegevusi (töötoad, praktikumid, loengud vms) vabaühendustele ussisserändajate, erineva keele ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujate kaasamiseks oma tegevustesse. Võimalik, et eelmise etapi tulemusena toimuvad õppematerjali kasutamise töötoad.
jaanuar 2029 kuni mai 2029Arenguprogrammi tulemuslikkuse hindamine (etapp 4) eesmärk on hinnata, kas ja millis mõjuga on arenguprogramm olnud nii vabaühenduste kui ka ussisserändajate, erineva keele ja kultuuritaustaga inimeste ning tagasipöördujate jaoks.

KÜSKi tegevuste kogusumma perioodil 01.10.2024 kuni 31.05.2029 on 535 000 eurot (ESF+ osa on 70% ja riiklik kaasfnantseering kultuuriministeeriumi kaudu 30%).

Kultuuriminitri käskkirjaga „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“ saad tutvuda siin

Lisainfot jagavad „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“ programmi projektijuhid

Katre Tamm

koordinaator, projektijuht

  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis

Kerstin Rei

koordinaator, projektijuht

  • kodanikuühiskonna innovatsioonifondi taotlusvoor;
  • kogukonna eestvedaja stipendium;
  • investeeringutoetus vabaühendustele Ida-Viru maakonnas;
  • arenguekspertide koordineerimine;
  • projekti juhtimine lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamise programmis