Arengu abimaterjalid ja uuringud
Siia lehele oleme kokku kogunud kodanikuühiskonna trende ja arengut puudutava alusmaterjali, mille kohta üldise ülevaate omamine on oluline igale toimekale avalikes huvides tegutsevale vabaühendusele.
- Lehari, M., Kletter, T., Jezierska, I. & Tinn, M. (2025). Vabaühenduste kogemused ja võimekus kaasata uussisserändajaid, erineva keele- ja kultuuritaustaga inimesi ning tagasipöördujaid. Mõttekoda Praxis. Praxise kaardistusanalüüs annab mitmekülgse ülevaate sellest, kuidas Eesti vabaühendused on seni kaasanud uussisserändajaid, eri keele- ja kultuuritaustaga inimesi ning tagasipöördujaid. Uuring toob esile peamised kaasamist takistavad ja toetavad tegurid, analüüsib organisatsioonide pädevusi ning pakub soovitusi teadlikumaks ja süsteemsemaks kaasamiseks. Tulemused põhinevad dokumentide analüüsil, küsitlusel ja fookusgruppide sisendil ning on suunatud vabaühenduste võimekuse suurendamisele lõimumist toetavas kogukonnatöös. Analüüsi tellis Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ning seda toetas Euroopa Sotsiaalfond koos Kultuuriministeeriumiga. Tegemist on osaga suuremast programmist „Lõimumist edendavate kogukondlike tegevuste toetamine“, mille eesmärk on aastatel 2026–2029 tugevdada vabaühenduste rolli kogukondliku lõimumise toetamisel. Kaardistusanalüüsi link siin.
- Teder, L. (2024). Maakonnas tegutsevate vabaühenduste laste ja noorte kaasamise kaardistamisuuring. Kaardistusuuringu eesmärk oli selgitada maakonnas tegutsevate vabaühenduste arenguvajadused, et toetada nende jätkusuutlikkust ning võimekust lapsi ja noori oma tegevustesse kaasata. Analüüsi tellis Sihtasutus Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) ning seda toetas Euroopa Sotsiaalfond koos Siseministeeriumiga. Tegemist on programmi “Toetuse andmise tingimused kodanikuühiskonna mõju suurendamiseks ja arengu toetamiseks” tegevusega. Kaardistusuuringi link on siin.
- Vabaühenduste tegevusvõimekuse kaardistamine/KÜSKi toetuste mõju analüüs 2022
- Vabaühingu projektitaotluse koostamise juhend (vene keeles)
- Kodanikuühenduste ühiskondliku mõju hindamise käsiraamat
- Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsioon
- Kodanikuühiskonna arengukava 2015-2020
- Kodanikuühiskonna arengukava rakendusplaan 2016-2019
- Kaasamise hea tava
- Kaasava planeerimise juhend
- Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kontseptsioon
- Eesti kodanikuühenduste eetikakoodeks
- Hea kodaniku põhimõtted
- “Majanduslik elujõulisus vabaühenduses” videoloeng
- Käsiraamat “Kuidas saada ärihundiks?”
- Motiveerimine vabaühenduses
- McKinsey suutlikkuse analüüsi tööriist
- Arenguhüppe taotlusvoorude analüüsid: 2014. ja 2015. a voor, 2016. a voor, 2017. a voor.
KÜSKi toetatud uuringud
- Kohalike omavalitsuste vabaühenduste rahastamise analüüs (2021)
- Uuringuraport “Eesti vabaühenduste tegevusvõimekuse uuring: vene töökeelega ühendused võrdluses ja süvitsi”, uuringu teostas Tallinna Ülikool Ühiskonnateaduste Instituut Rahvusvaheliste Sotsiaaluuringute Keskus (2016)
- Uuringuraport “Kodanikualgatuse institutsionaliseerumine Eestis 2014”, uuringu teostas Tallinna Ülikooli Rahvusvaheliste ja Sotsiaaluuringute Instituudi Kodanikeühiskonna uurimis- ja arenduskeskus (2014)
- Uuringuraport “Eesti kogukondade hetkeseis”, uuringu teostajad MTÜ Linnalabor ja Eesti Külaliikumine Kodukant (2014) Vaata ka videot uuringu esitlusel toimunud arutelust kogukondade rolli üle ühiskonnas.
- Uuringuaruanne “Avalike teenuste delegeerimine vabaühendustele 2014”, uuringu teostaja SA Poliitikauuringute Keskus Praxis (2014)
- Uuringuaruanne “Vabatahtlikus tegevuses osalemine Eestis 2013”, uuringu teostaja SA Poliitikauuringute Keskus Praxis (2013) * Lisa: faktileht
- Uuringuaruanne “Heategevusuuring 2013. Annetamiseelistused ja -harjumused ning teadlikkus sotsiaalsest ettevõtlusest”, uuringu teostaja Heateo Sihtasutus (2013)
- “SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) mõju hindamise aruanne”, uuringu teostaja SA Poliitikauuringute Keskus Praxis (2012)
- Uuringuraport “Kodanikualgatust toetavad väärtused ja käitumismustrid Eesti elanikkonnas 2011-2012”, uuringu teostaja Kodanikeühiskonna uurimis-ja arenduskeskus, Tallinna Ülikool (2012)
- Analüüsiraport “Väärikaks ja õnnelikuks: annetamise analüüs ja soovitused”, analüüsi teostaja Poliitikauuringute Keskus PRAXIS (2011)
- Uuringuraport “Lääne-Harjumaa toimiv koostöövõrgustik”, uuringu teostaja MTÜ Kodukant Harjumaa (2011)
- Uuringuraport “Kodanikualgatuse institutsionaliseerumine Eestis 2009/2010”, uuringu teostaja Kodanikeühiskonna uurimis-ja arenduskeskus, Tallinna Ülikool (2010)
- Analüüsiraport “Kodanikualgatuse “TEEME ÄRA MINU EESTI” ideepanga analüüs”, analüüsi teostaja Poliitikauuringute Keskus PRAXIS (2009)
- Uuringuraport “Suutlik sektor”, uuringu teostaja EMSL (2009)
- Uuringuraport “Kultuurilised ootused võru keele- ja kultuuriruumis”, uuringu teostajad Võro Selts VKKF ja Võru Instituut (2009)
- Uuringuraport “Kohaliku tasandi noorsootööd teostavate mittetulunduslike organisatsioonide areng”, uuringu teostaja MTÜ Mõnus Tegu (2009)
- Uuring “Vabatahtlikus tegevuses osalemine Eestis”, uuringu viisid läbi Gerda Möller (AS Emor), Jon Ender (SA Praxis), Kristina Mänd, koordineeris Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus (2008)
- Uuringuraport “Hasartmängumaksust ühendustele toetuste eraldamise ja kasutamise põhimõtete mudeli koostamine”, uuringu teostaja BDA Consulting OÜ (2008)
- Uuringuraport „Protsent tulumaksust kodanikuühendustele”, uuringu teostaja Poliitikauuringute Keskus PRAXIS (uuringu mudelid) (2008)