Sotsiaalne Innovatsioon

KÜSK osaleb projektis, mis toetab sotsiaalset innovatsiooni Eestis ja Euroopas

Projektiperiood kestab 2024-2027, seda rahastab Euroopa Liit ning selle eesmärgiks on tugevdada ja arendada riikide kompetentsikeskuste võimekust sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas Saksamaal, Luksemburgis, Eestis ja Hollandis. Projekt on suunatud sotsiaalsete ja majanduslike väljakutsete lahendamisele, pakkudes uuenduslikku lähenemist kodanikuühiskonna ja organisatsioonide kaasamisel.

Projekti raames on plaanis välja arendada sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskus Eestis. Kompetentsikeskused toimivad sotsiaalse innovatsiooni tugikeskustena, aidates kaasa rahvuslike innovatsioonikeskkondade tugevdamisele ja ELi laiemate eesmärkide saavutamisele.

Projekt tugineb organisatsioonide koostööle, mis toob kokku ekspertteadmised ELi rahastusprogrammidest, sotsiaalsest innovatsiooni asjatundjatelt, teadusuuringutest jne.

Projekti tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkuse tagamiseks luuakse kommunikatsioonistrateegia, mis hõlmab veebilehte, sotsiaalmeediat, uudiskirju ja erinevaid üritusi. Riikide kompetentsikeskuste jätkusuutlikkus sõltub avalikest rahastamisallikatest ning strateegilistest finantslahendustest. Seejuures peab rahastusmehhanism säilitama kompetentsikeskuse sõltumatuse.

Eestist osalevad projektis lisaks KÜSKile veel järgmised organisatsioonid: Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool, Võrumaa arenduskeskus, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Heateo Sihtasutus, siseministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Sotsiaalse Innovatsiooni Labor. 25.–27. septembril toimus esimene projektis osalevate organisatsioonide kohtumine Saksamaal, Beelitzis, kus iga organisatsioon andis ülevaate oma tegevustest ja arutati läbi riikidevahelise koostöö detailsem tegevuskava.

2021-2023 osales KÜSK Euroopa Liidu poolt 80% ulatuses toetatud rahvusvahelises konsortsiumi kaheaastases projektis.

Konsortsiumi juhtpartneriks oli Saksamaa ja teisteks partneriteks Inglismaa, Poola ja Taani. Eestis kuulusid kompetentsikeskuse projekti partnerite võrgustikku Tallinna Ülikool, Võrumaa Arenduskeskus, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Siseministeerium ja Sotsiaalministeerium.

Projekti raames loodi Eestis eeldused sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse (SIKK) loomiseks, milles võtab KÜSK koordineeriva rolli luues sotsiaalse innovatsiooni infrastruktuuri raamistiku, mis koosneb kohalike partnerite võrgustikust – kuhu kuuluvad sotsiaalse innovatsiooni valdkonna poliitikakujundajad, eksperdid ja praktikud.

Projektil oli kolm peamist fookust:

  1. sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemi arendamine Eestis
  2. Eesti sotsiaalse innovatsiooni meetodite tutvustamine partnerriikidele ja potentsiaalselt teistele ELi liikmesriikidele
  3. partnerriikide sotsiaalse innovatsiooni valdkonna parimate praktikatega tutvumine ja nende kogemusest õppimine

Projekti tegevuse käigus viidi läbi töötubasid, koolitusi, seminare, sündmusi ja kohtumisi huvi- ja sihtgruppidele, sh sihtasutustele ja ettevõtetele, start-up’idele ja sotsiaalsetele ettevõtetele, kohalikele omavalitsustele ja riigi asutustele ning ka poliitikakujundajatele, finantseerimisasutustele, potentsiaalsetele investoritele ja teenuseosutajatele.

Analüüsiti hiljutisi siseriikliku sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemi uuringuid, koostati konkreetsed poliitilised soovitused sisendiks sotsiaalse innovatsiooni strateegia kujundamiseks ning sh juhiti siseriikliku strateegia loomist. Lisaks vahendata´i teavet kodulehe kaudu ja edastati regulaarset uuriskirja.

Lisainfo kogu projekti kohta leiab veebilehelt https://si-alliance.eu/.

Lisainfo:

Marju Mäger

koordinaator

  • sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse arendamine
  • kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi nõustamine

Marju.Mager@kysk.ee

+372 5199 3282