KKK ehk koduma kippuvad küsimused

Siit lehelt leiad korduma kippuvad küsimused sotsiaalse innovatsiooni ja sotsiaalse ettevõtluse kohta. Oleme koondanud olulisemad mõisted, vastused ja selgitused, et aidata sul paremini mõista selle valdkonna võimalusi ja eripärasid.

1. Mis on sotsiaalne innovatsioon? 
Sotsiaalne innovatsioon tähendab uusi lahendusi ühiskondlikele probleemidele – lahendusi, mis on tõhusamad, õiglasemad või kestlikumad kui senised praktikad. Need võivad olla uued teenused, koostöövormid, tooted või protsessid, mille eesmärk on inimeste heaolu ja ühiskonna sidususe suurendamine. 

Ühtset, rahvusvaheliselt kokku lepitud definitsiooni sotsiaalsele innovatsioonile ei ole, kuid valdavalt jagatakse arusaama, et selle fookus on ühiskondlike vajaduste rahuldamisel ning uute mõjusate lahenduste loomisel, mille tulemusel tekivad ka uued sotsiaalsed suhted või koostöövormid . 

Sotsiaalsele innovatsioonile on omased järgmised aspektid : 

  • Uudne – uus viis probleemi lahendada. 
  • Ühiskondlikule vajadusele vastav – lähtub kogukondade või ühiskonna reaalsetest vajadustest. 
  • Koosloome – sihtrühma ja sidusrühmade aktiivne kaasamine. 
  • Rohujuuretasandil algatused – tihti tekivad kohalikul tasandil. 
  • Sektoritevaheline koostöö – avaliku, erasektori ja kodanikuühiskonna partnerlus. 
  • Avatus ja koostoimelisus – lahendused, mis on avatud kaasamõtlemiseks ja jagamiseks. 
  • Võimekusi ja ressursse arendav – suurendab kogukondade tegutsemisvõimekust. 
  • Tõhus – toob kaasa positiivse mõju, mitte lihtsalt tegevuse. 
  • Ideest rakendamiseni – oluline on ka lahenduste elluviimine, mitte ainult ideede genereerimine. 

2. Miks tegeleb KÜSK sotsiaalse innovatsiooniga? 

KÜSK toetab kodanikuühiskonna arengut. Sotsiaalne innovatsioon on selle lahutamatu osa, sest aitab leida uusi ja mõjusaid viise sotsiaalsete ja majanduslike probleemide lahendamiseks. Meie eesmärk on tugevdada kogukondade võimekust, edendada koostööd ja juurutada uuenduslikku mõtteviisi nii praktikas kui ka poliitikakujundamises. Sotsiaalse innovatsiooni tegevustega toome mõjusamate lahenduste loomiseks kokku avaliku-, era- ja mittetulundussektori ning ülikoolid.  

3. Millised projektid KÜSKil hetkel sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas käimas on? 

Praegu on KÜSKil käimas kaks suurt initsiatiivi: 

4. Mida tähendab sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteem? 

Sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteem viitab inimestele, organisatsioonidele, teadmistele ja praktikatele, mis koos loovad eeldused sotsiaalsete muutuste tekkeks. Sinna kuuluvad vabaühendused, ettevõtted, omavalitsused, teadlased, poliitikakujundajad ja kogukonnad, kes loovad koostöös uusi lahendusi. Sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteem kaardistati Tallinna Ülikooli poolt ja SI kompetentsikeskusega koostöös 2023 aastal. Vaata lähemalt siit.  

5. Kellele on KÜSKi tegevused sotsiaalse innovatsiooni valdkonnas suunatud? 

Meie tegevused on suunatud: 

  • Vabaühendustele  
  • Ettevõtetele ja sotsiaalsetele ettevõtetele 
  • omavalitsustele ja kogukondadele 
  • avalikul sektori asutustele 
  • ülikoolidele ja ekspertidele  
  • poliitikakujundajatele 
  • ühiskondlikele algatajatele ja sotsiaalsetele innovaatoritele 

6. Kas KÜSK rahastab ka sotsiaalse innovatsiooni projekte? 

Šveitsi-Eesti koostööprogramm “Sotsiaalse kaasatuse toetamine” (2024–2028) ja Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskus (SIKK 2.0) projektide raames KÜSK sotsiaalse innovatsiooni projekte ei rahasta.  

Sotsiaalse innovatsiooniga ja ühiskondliku mõjuga seonduvat on võimalik planeerida KÜSKi arenguhüppe ja arenguhüpet ettevalmistavatesse taotlusvoorudesse. NULA inkubatsiooniprogrammi on oodatud nupukad lahendused ühiskondlike probleemide mõjusamaks lahendamiseks. Programmi edasi saanud ideid saab mentorite toel edasi arendada ja programmi lõppedes taotleda starditoetust.  

7. Kust saan rohkem teada sotsiaalse innovatsiooni mõtteviisist ja Eesti visioonist? 

2021–2023 oli KÜSK rahvusvahelise Euroopa Liidu projekti “Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse (SIKK) loomine” partner ja Eesti konsortsiumi koordinaator. Projekti jooksul käivitati sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskus Eestis ning  valmis sotsiaalse innovatsiooni 2030 visioonidokument, mis toob välja võimalused, kuidas sotsiaalne innovatsioon Eestis edasi areneda võiks. Visioonis rõhutatakse ühise arusaama ja koostöö olulisust ning esitatakse erinevate valdkondade poliitikasoovitusi sotsiaalse innovatsiooni arendamiseks 

8. Kas sotsiaalne innovatsioon peab alati olema seotud tehnoloogiaga? 

Ei pea. Sotsiaalne innovatsioon põhineb kogukondlikel algatustel, uutel juhtimismudelitel või koostööviisidel. Tehnoloogia võib olla tööriist, kuid ei ole eesmärk iseenesest. 

9. Kuidas saan KÜSKiga koostööd teha või kaasa lüüa? 

Kui tegutsed valdkonnas, soovid panustada sotsiaalse innovatsiooni arengusse või otsid partnerlust, siis võta meiega ühendust. Ootame koostööd nii projektide, võrgustike kui ka teadmiste jagamise kaudu. Vaata meie kontaktandmeid ja kirjuta julgesti.  

10. Kuidas aru saada, kas minu idee on piisavalt „innovaatiline“, et seda saaks pidada sotsiaalseks innovatsiooniks? 

1. Kas see on uus minu kogukonna jaoks? Ei pea olema maailmas esmakordne – piisab, kui see on uus sihtrühmale või kontekstile. 

2. Kas see lahendab olulist sotsiaalset probleemi? Näiteks seotud vaesuse, üksinduse, vaimse tervise, kaasatuse, hariduse, turvalisuse või keskkonnaga. 

3. Kas sihtrühm on kaasatud? Kas inimesed, keda see puudutab, on aidanud ideed luua või saavad selle kujundamises osaleda? 

4. Kas sellel on potentsiaal muuta midagi püsivalt? Mitte ainult üks üritus või kampaania – vaid samm püsivama lahenduse poole. 

Kui saad kõikidele vastata jah, on suur tõenäosus, et su idee on tõesti sotsiaalne innovatsioon. Kui mõned vastused on „ei“ või „veel mitte“, pole midagi – saad oma ideed edasi arendada!  

11. Kuidas saan sotsiaalse innovatsiooni teemal silma peal hoida? 

Kui soovid hoida end kursis sotsiaalse innovatsiooni arengute, võimaluste ja inspiratsiooniga, on sul Eestis mitmeid häid allikaid, mida jälgida. Kõige kesksem neist on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali koduleht, kust leiab erinevaid materjale sotsiaalse innovatsiooni kohta. Lisaks tasub jälgida KÜSKi sotsiaalmeediakanaleid – Facebooki, LinkedIni ja Instagrami . Soovitame liituda ka sotsiaalse innovatsiooni infokirjaga, mis koondab olulisemaid uudiseid ja lugusid nii Eestist kui mujalt.   

Kui huvi on laiemalt sotsiaalse ettevõtluse ja kestliku arengu vastu, tasub uurida Kestliku Ettevõtluse Liidu (KELL) kodulehte.  

12. Mis on sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskus 

Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskus (SIKK) on teadmiste, koostöö ja arengut toetav tugistruktuur, mille eesmärk on tugevdada sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemi Eestis. KÜSK veab kompetentsikeskuse koordineerivat rolli.  Võrgustikus on sotsiaalse innovatsiooni eksperte järgmistest organisatsioonidest: Kestliku Ettevõtluse Liit (end.  Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik), Võrumaa Arenduskeskus, Heateo Sihtasutus, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool. Seotud partneriteks on veel Siseministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ja Sotsiaalse Innovatsiooni Laboratoorium. Hetkel on käimas Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse (lüh. SIKK 2.0) arendamise projekt . Projekti fookuses on suurendada Eesti sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse ja võrgustiku suutlikkust ning tugevdada koostööd sotsiaalse innovatsiooni (lüh. SI) ökosüsteemis tegutsejate vahel. Projekti käigus töötatakse välja kompetentsikeskuse strateegia ning viiakse läbi erinevaid uuringuid. Olulisel kohal on ka rahvusvahelise koostöö edendamine.  Täpsemalt KÜSKi kodulehelt.  

13. Kes on sotsiaalne innovaator? 

Sotsiaalse innovaatori isikuomadused on kohanemisvõime, ettenägelikkus, algatusvõime ja paindlikkus. Erialaste oskustena võib välja tuuavõrgustike loomise oskused, strateegiline mõtlemine, innovatiivne probleemide lahendamine ja äriteadmised.  

Sotsiaalsel innovaatoril peavad olema ka juhioskused. Samuti võimekus teha koostööd, kujundada visiooni, omada sotsiaalset teadlikkust ja eetilisid seisukohti 

14. Mis on NULA?  

NULA on Eesti ainus ühiskondlikele algatustele suunatud inkubaator, mille eesmärk on aidata välja töötada ja ellu viia uuenduslikke lahendusi ühiskondlikele probleemidele. 

Inkubaatorit veab eest Heateo Sihtasutus koostöös KÜSKiga, ning see on oluline osa Eesti sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemist. 

15. Kust ma leian häid SI näiteid? 

Kui otsid inspireerivaid sotsiaalse innovatsiooni näiteid, siis siin on kolm head kohta, kust alustada: 

🔹 Social Innovation Match – European Social Fund Plus 
Rahvusvaheline platvorm, kus saab tutvuda edukate sotsiaalse innovatsiooni algatustega üle Euroopa ning luua kontakte võimalike koostööpartneritega. Hea koht ideede kogumiseks ja võrgustumiseks. 

🔹 Vunki Mano loometalgud 
Eestis toimuv kogukondlik arendusprotsess, kus kohalike inimeste ideedest saavad praktilised lahendused. Iga-aastased loometalgud toovad kokku eri valdkondade inimesed, et koos luua innovaatilisi lahendusi Lõuna-Eesti probleemidele. 

🔹 NULA inkubaator  
Eesti ainus sotsiaalse innovatsiooni inkubaator, kus sünnivad ühiskonda muutvad ideed ja lahendused. Lehelt leiab mitmekesiseid algatusi, mis on saanud tuge, et kasvada mõju avaldavateks projektideks.  

16. Mis on sotsiaalne ettevõtlus? 

Sotsiaalsed ettevõtted on ettevõtted, mille põhieesmärgiks on luua positiivset mõju ühiskonda. Sotsiaalsete ettevõtete ühiskondlik eesmärk tähendab nende otsest panustamist inimeste toimetulekusse ja heaolusse ning loodus- ja elukeskkonna soovitava seisundi püsimisse. Ettevõtlus tähendab tegutsemist majandusüksusena, st kaupade või teenuste pakkumist tasu eest püsiva tegevusena.  

Vaata kas, sinu ettevõte on sotsiaalne ettevõte siit.  

16. Kust ma leian häid sotsiaalse ettevõtluse näiteid? 

Hea koht alustamiseks on Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku (SEV) koduleht: https://sev.ee. Kui kerid lehe esilehe allossa, leiad sealt inspireerivaid edulugusid, mis tutvustavad Eesti sotsiaalsete ettevõtete tegevust, mõju ja arenguteekonda. 

Lisaks tasub kindlasti vaadata ka SEVi andmebaasi, kuhu on koondatud Eestis tegutsevad sotsiaalsed ettevõtted. See andmebaas võimaldab otsida ettevõtteid valdkondade või märksõnade kaupa ning saada kiire ülevaade nende tegevuse sisust ja eesmärgist.  

17. Mis vahe on sotsiaalsel ettevõtlusel ja sotsiaalsel innovatsioonil  

Sotsiaalne innovatsioon ja sotsiaalne ettevõtlus on omavahel seotud, kuid neil on erinevad fookused ja eesmärgid. Sotsiaalne innovatsioon tähendab uusi ja tõhusaid lahendusi ühiskondlikele probleemidele, mis võivad väljenduda ideede, teenuste, protsesside või koostöömudelitena. Selle peamine eesmärk on luua sotsiaalset väärtust ja süsteemset muutust, olenemata sellest, kas tegemist on avaliku sektori, kogukonna või erasektori algatusega. Sotsiaalne ettevõtlus seevastu keskendub sotsiaalse probleemi lahendamisele ärimudeli kaudu – see tähendab, et sotsiaalne eesmärk on seatud ettevõtlustegevuse keskmesse ning teenitud tulu kasutatakse missiooni täitmiseks. Kui sotsiaalne innovatsioon võib toimida ka ilma äritegevuseta, siis sotsiaalne ettevõtlus eeldab majanduslikku elujõulisust koos sotsiaalse mõjuga. 

18. Mis on sotsiaalmajandus?  

Sotsiaalmajandus on majanduse osa, mis ühendab majandusliku tegevuse ja sotsiaalse eesmärgi. Selle keskmes on inimeste heaolu ja kogukondade areng, mitte üksnes kasumi teenimine. 

19. Kus saab Eestis õppida sotsiaalset innovatsiooni?  

Tartu Ülikoolis on õppekavas sotsiaalne innovatsioon sees näiteks erialal Kogukondade arendamine ja sotsiaalse heaolu ning Muutuste juhtimine ühiskonnas. Erialadel õppimine on tasuta. Tasulise erialana on võimalik Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis õppida erialal Inimesekeskne sotsiaalne innovatsioon. 

TalTechis on võimalik õppida erialal avaliku sektori juhtimine ja innovatsioon.   

Estonian Business Schoolis on võimalik õppida MBA õppekaval näiteks Tehnoloogia ja innovatsiooni juhtimist.   

Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida sotsiaalset disaini, mis on täiskoormusel õppijale tasuta.  

Tallinna Ülikoolis on võimalus õppida sotsiaalset ettevõtlust 2- aastases tasulises õppeprogrammis.