Sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse (lüh. SIKK 2.0) arendamise projekt
Projekti fookuses on suurendada Eesti sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse ja võrgustiku suutlikkust ning tugevdada koostööd sotsiaalse innovatsiooni (lüh. SI) ökosüsteemis tegutsejate vahel. Projekti käigus töötatakse välja kompetentsikeskuse strateegia ning viiakse läbi erinevaid uuringuid. Olulisel kohal on ka rahvusvahelise koostöö edendamine.
Projektis osaleb 22 partnerit Saksamaalt, Hollandist, Luxemburgist ja Eestist, kes on moodustanud ESIA – European Social Innovation Alliance võrgustiku. Projekti juhtpartner on Social Impact Saksamaalt. Eestist osaleb projektis 9 organisatsiooni.
Projekti partnerid: Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, Võrumaa Arenduskeskus, Heateo SA, Tallinna Ülikool, Tartu Ülikool. Projektiga seotud teised organisatsioonid: Siseministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, Sotsiaalse Innovatsiooni Laboratoorium.
KÜSKi eest veetavad tegevused
- SI KK ja võrgustiku kompetentside ja arendusvajaduste kaardistamine, SI KK võimekuse suurendamise programmi väljatöötamine ja elluviimine.
- SI KK strateegia väljatöötamine aastateks 2025-2028.
- NCC SI Eesti riikliku veebilehe haldamine
- SI ja SE temaatiliste uudiskirjade koostamine ja edastamine
- Projekti ühise riikliku lõpuürituse korraldamine
- Strateegilise koostöö tegemine ministeeriumide ja ESF ametiasutustega
- SI KK esindamine avalikel üritustel
- Saksa SI strateegia lugemine ja analüüsimine
- Konsortsiumi õppevisiidi korraldamine Eestis
- Eesti partnerite tegevuse koordineerimine, sh partnerorganisatsioonide toetamine ja suunamine, tegevuse seire ja kvaliteedi tagamine, projektipartnerite vahelise suhtluse ja ülesannete jaotuse tagamine ning riikliku aruandluse koordineerimine.
- Rahvusvahelise koostööga seonduvalt osalemine igakuises infovahetuses ning projekti juhtrühma konsortsiumi ja hommikukohvi koosolekutel.
- Osalemine konsortsiumi õppereisidel partnerriikides, konsortsiumi ühisel lõpusündmusel, töötubades ja töögruppides ning rahvusvaheline SI praktikakogukonna (CoP) tegevuses.
Eesti teiste partnerite eest veetavad tegevused, kuhu KÜSK ja teised partnerid vastavalt vajadusele ja teemale panustavad
- SI 2030 visioonidokumendi tutvustamine riigiasutustele, riiklikesse strateegiadokumentidesse ettepanekute tegemine SI meetodite sisaldamiseks ning visioonidokumendi läbivaatamine ja ajakohastamine (Siseministeerium)
- Eesti SI ökosüsteemi kaardistuse läbivaatamine ja ajakohastamine (Tallinna Ülikool)
- Erinevates uuringutes kasutatud sotsiaalmajanduse andmete analüüsimine (Tallinna Ülikool)
- Eesti Sotsiaalse Ettevõtluse Monitori koostamine, väljaandmine ja levitamine (Tallinna Ülikool)
- GEM SE 2025 Eesti uuringuaruande loomine (Tartu Ülikool)
- Sotsiaalse mõju mõõtmise mudeli loomine organisatsioonidele Eestis (Tartu Ülikool)
- Vunki Mano Social Hackathoni läbiviimine, valitud ideede mentordamine ja mõju analüüsimine (Võrumaa Maakondlik Arenduskeskus)
- Juhtpartneripoolt loodud koolitajate koolitusel osalemine ja testimine Eestis ning õppekava analüüsimine ja vastuvõtmine Eesti jaoks (Heateo Sihtasutus)
- Rahvusvaheliste hackathonide ehk Impact Crash Course korraldamine (Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, uue nimega MTÜ Kestliku Ettevõtluse Liit)
- SI temaatiliste rahvusvaheliste sündmuste korraldamine (Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik, uue nimega MTÜ Kestliku Ettevõtluse Liit)
Osad rahvusvaheliste teiste partnerite eest veetavad konsortsiumile suunatud tegevused, kuhu KÜSK ja teised Eesti partnerid vastavalt vajadusele ja teemadele panustab
- Loova sotsiaalmeedia strateegia väljatöötamine ja elluviimine (Saksamaa)
- Töötuba: SI KK pilootprojektide sotsiaalse innovatsiooni ökosüsteemide analüüsist saadud peegeldus ja õppetunnid (Saksamaa)
- Töötuba: Sotsiaalne innovatsioon piirkondlikes ja kohalikes (sotsiaalsete) innovatsiooni ökosüsteemides: SI KK pilootprojektide innovatsiooniökosüsteemide peegeldused ja saadud õppetunnid (Saksamaa)
- Rahvusvaheline koolitajate koolitamise programm Train-the-Trainer (Saksamaa)
- Ettevõtlusinkubaator sotsiaalsetele ettevõtetele (Saksamaa)
- Inkubaator (Luksemburg)
- Konsortsiumi õppereisid (Saksamaa, Luksemburg, Holland)
- Mõju mõõtmise rahvusvaheline praktikakogukonna tegevus (Saksamaa)
- ESF+ rahvusvaheline SI praktikakogukonna tegevus (Social Innovation Plus CoP e cooperation platform)
Igas partnerriigis keskendutakse riikliku tasandi sotsiaalse innovatsiooni ja sotsiaalseinnovatsiooni kompetentsikeskuse tegevustele.

Marju Mäger
projektijuht; ekspert
- sotsiaalse innovatsiooni kompetentsikeskuse projekti juhtimine;
- kodanike, võrdõiguslikkuse, õiguste ja väärtuste ehk CERV-programmi Eesti ekspert